2010. augusztus 25., szerda

fözőiskola

A Hőgyészi Szarvasgombász Napok keretein belül kerül megrendezésre a Csillagánizs Főzőiskola közreműködésével az
Ismerkedés az erdők fekete gyémántjával I.

Egy csipetnyi luxus, elképesztő illatok és ízek, minden amit a szarvasgombáról tudni lehet.
Szeptember 12. Vasárnap

A résztvevők a főzés során a szarvasgomba helyes felhasználását sajátíthatják el különféle ételek készítése közben.

A hangulatos hőgyészi Lichtenstein-kastélyban rendezett különleges tanfolyamon személyesen Várvizi Péter, iskolánk szakmai vezetője (aki Franciaországban sajátította el - többek között - a szarvasgombával történő ételkészítés minden titkát) adja át tudását vendégeinknek.

A tanfolyam a "Szarvasgomba Napok Hőgyészen Kiállítás és vásár" rendezvény égisze alatt kerül megrendezésre, további információ az esemény honlapján.

A tanfolyam csak megfelelő számú jelentkező esetén indul!

a kurzusra a nap folyamán három időpontra lehet jelentkezni: 10:30, 12:30, 14:30

Aki szeretné jobban megismerni a szarvasgombában rejlő gasztronómiai lehetőségéket ne hagyja ki! 

Idén is lesz szarvasgomba kereső kutyaverseny Hőgyészen, immár harmadszor!

A tavalyi évhez hasonlóan most is 24 kutyának lesz lehetősége megmérkőzni a többfordulós páros mérkőzéseken.
A versenyre mindenkit szeretettel várunk, de kérjük az indulókat, hogy telefonon vagy e-mailben előre jelentkezzenek. (tel: 06702841178 e-mail: szarvasgombaszegyesulet kukac gmail . com ). A nyertesek ezúttal is értékes díjakat kapnak, de ami sokkal fontosabb, hogy jó MÓKA megfizethetetlen.

2010.09.11.én délután 1 óra. Hőgyész

GYERTEK!!!

2010. augusztus 15., vasárnap

Szarvasgombás ételek versenye

2010. szeptember 11.
Szarvasgombás ételek versenye

Amatőr szakácsok jelentkezését várjuk 2010. augusztus 20-ig!
A 2009-es gasztronómiai verseny sikerén felbuzdulva a Szarvasgomba Napok szervezői receptversenyt hirdetnek amatőr szakácsok részére, amelynek célja a magyar szarvasgomba népszerűsítése és gasztronómiai felhasználásának ösztönzése.
A verseny kétfordulós.
Először két szarvasgombás étel receptjének beküldését kérjük, lehetőleg fényképpel. Az egyik étel tészta felhasználásával, a másik tanyasi csirkével készüljön. A beérkezett pályamunkákat a szakértőkből, séfekből és szakújságírókból álló zsűri értékeli, és kiválasztja azt a legfeljebb 12 résztvevőt, akiket meghív a Hőgyészen, 2010. szeptember 11-én tartandó döntőre, ahol a versenyzők megfőzik az egyik - a zsűri által meghatározott - ételt.
Díjak:
A hőgyészi verseny döntőjének valamennyi résztvevője értékes csomagot kap szarvasgombás termékekből és eszközökből.
Első díj: 1 kg szarvasgomba (Tuber uncinatum, igény szerinti ütemezésben) és egy kétszemélyes meghívó egy szarvasgomba-vacsorára.
Második díj: kétszemélyes meghívó egy szarvasgomba-keresésre és az azt követő vacsorára
A zsűri különdíja: kétszemélyes meghívó egy szarvasgomba-vacsorára
Szarvasgomba beszerzése
A benyújtandó recept elkészítéséhez szükséges szarvasgombát a pályázó szerzi be, akár a szervezőktől, akár más forrásból. A szervezők erre a célra nagykereskedelmi áron biztosítanak szarvasgombát. Aki ezzel élni szeretne, kérjük jelezze az info@szarvasgombanapok.hu címen. Az első körben benyújtott receptek esetében a koncepció a meghatározó, mivel nincs lehetőség az ételek tényleges megkóstolására. Tehát a pályamű elfogadható úgy is, ha a versenyzőnek nem állt módjában friss szarvasgombát beszerezni.
A hőgyészi döntőn felhasználandó friss szarvasgombát a szervezők térítésmentesen biztosítják, a versenyzőkkel egyeztetett mennyiségben és minőségben.
Ki pályázhat?
A kiírás amatőr szakácsoknak szól. Amatőr szakácsnak azt a személyt tekintjük, akinek nincs szakács végzettsége, és nem dolgozik étteremben vagy konyhán szakácsként vagy segédszakácsként.
Értékelési szempontok:
A recepteknél elsődleges szempont a szarvasgomba karakteres ízének kiemelése, megőrzése. Ezen kívül fontos szempont az összbenyomás, a szezonalitás, a kivitelezhetőség és a harmónia.
A pályázat a következőket tartalmazza:
Név, elérhetőség (e-mail cím, telefonszám)
Két étel elnevezése és pontos receptje (technológai leírás, anyaghányad)
Fotók a két elkészített ételről (a fénykép minősége nem befolyásolja az értékelést)
A pályázatok beküldésének határideje: 2010. augusztus 20.
Beküldési cím: info@szarvasgombanapok.hu
Az első forduló eredményének kihirdetésének időpontja: 2010. augusztus 24.
A döntő lebonyolításának részleteiről részletes tájékoztatót küldünk a kiválasztott résztvevőknek.

2010. augusztus 10., kedd

ausztrália

A szarvasgombafarm, ahol az utóbbi hónapokban ügyködtem a déli félteke legjelentősebb szarvasgomba termelő ültetvénye. Idén - megduplázva a tavalyi termést - több, mint 1,6 tonna francia szarvasgombát (Tuber melanosporum) gyűjtöttünk másodmagammal. Persze a gomba válogatása és osztályozása után ennél kevesebb került a piacra, de az ültetvény így is  az ausztráliai termés többségét adja . Tovább dobálózva a számokkal ez több 25000 db gomba. óóhhóóó mert itt ám mindenről nagyon részletes statisztika van.  Minden egyes gombáról tudjuk, hogy a 13000 fa közül melyik környékén termett, milyen mélyen, mekkorára nőtt és milyen állapotú volt begyűjtéskor. Az ültetvényen számos a termést befolyásolását kutató kísérlet is zajlik, de ezekről sajnos nem beszélhetek, mert biztosítottak róla, hogy mindenhol megtalálnak és helló kittys lógót égetnek minden a húsz körmömbe, ha bármi is kiszivárog.
Jobban belegondolva semmilyen több adatot nem írhatok le :( Pedig nagyon jó kis térképek is vannak az ültetvényről!

hát ez van srácok, nézegessétek a képeket! :DDD sok fotót készítettem, de mind béna.



A gomba nagy részét a hat éves Sunny kutya segítségével gyűjtöttük. Aligha van kutya amelyik több francia szarvasgombát talált volna mint Sunny. Izzie a három éves beagle, a reggeleket túl hűvősnek tartja a munkához délután pedig annyi érdekes dolog történik szerinte hogy egy óránál többet hülyeség lenne gombászni.



Bella egy éves  és csak a szezon második felében kezdett dolgozni, de most már nagyon ügyes. A múlt hetet teljesen egyedül csinálta végig mert Sunny-nak más elfoglaltásga volt.

az étterem kávézó




 közben gondolkoztam, valószínűleg a szarvasgombász élet következő számába azért írok egy hosszasabb ismertetőt *











*alig palástolt marketing


2010. augusztus 7., szombat

jövevények

Ausztrália keményen küzd mindenféle behurcolt növény és állat ellen. Aki járt már itt tudja, hogy a komoly korlátozások mellett milyen szigorúan veszik az országba érkezők ellenőrzését. Sajnos sok esetben már csak tűzoltásra van lehetőség, Európából idekerült nyulak, rókák, madarak és ezernyi növény viselkedik hódítóként az új élőhelyén, pl. a nálunk népszerű szeder itt kiirthatatlan gyom és - akárcsak a parlagfű esetén nálunk - a tulajdonosok feladata az irtás. Az őshonos növényzetre itt délnyugat ausztráliában egy Phytophthora dieback-nak nevezett gombafertőzés jelenti a legnagyobb  veszélyt, több ezer őshonos növény fogékony erre a valószínűleg európából behurcolt talajban elő és a gyökérzetet tönkretevő korokozóra. Sok erdőbe tilos a belépés máshol pedig korlátozzák a fertőzés megakadályozása érdekében.


A szarvasgombák szerencsére feltehetőleg nem jelentenek veszélyt a flórára, mivel leginkább csak a behurcolt növényekkel tudnak mikorrhizát képezni. Az őshonos erdőkön kívül gyakran látni telepített eukaliptusz ültetvényeket és fenyveseket, az engem gombászatilag jobban érdeklő tölgyeket és más európai fákat leginkább kertekben és arborétumokban láttam. Nem szenteltem sok időt ezek átvizsgálására, szívesebben jártam az erdőt, mint a katonás rendben álló ültetvényeket, az arborétumban pedig furcsán vette volna ki magát ha nekiállók matatni az avarban.Véletlenszerűen azonban két valószínűleg európából érkezett földalatti gombára is ráakadtam.


Az egyik kiránduláson sós tavakat is megnéztem -és mit ad isten - a környéken elég sok fiatal telepített fenyves volt, egyből eszembe jutottak az otthoni szikes talajok. Nem kellett sokat keresgélnem, a laza homoktalajból mindenhol kisebb nagyobb rhizopoghon-ok figyeltek. simán szedhettem volna akár 50 kg-t is, a gombák környékén gyakran voltak állatkaparások, gondolom a nyulak eszegetik a gombákat.


 kaparások

kukucs

 A második ilyen gombát egy 25 év körüli tölgyligetben találtam egy felhagyott arborétumban, itt is állatkaparások nyomán találtam Az egyik hagymaszagú melanogaster faj számos példányát.




A környéken mindenhol savanyú talajok vannak így ehető tuber fajokra nem nagyon számítottam,
de pl. Rőt szarvasgombát (Tuber rufum) egész biztos lehet találni valamelyik fenyvesben a sok közül.




2010. augusztus 5., csütörtök

Stephensia



Ezt a -vélhetően- Stephensia bombycina-t Csipke találta Zs-vel, érdekessége, hogy akácosban.

2010. augusztus 3., kedd

érdekességek a szarvasgombák világából

Folytatjuk el sem kezdett sorozatunk, amelyben érdekes képeket mutatunk be a szarvasgombák csudálatos világából. Ez a szerencsés kis makkocska már most nagy jövő előtt áll, hiszen gyököcskéjével pont egy szarvasgombába nőtt bele!