2009. március 29., vasárnap
Gödöllői szarvasgomba napok, beszámoló
A gombakereső kutyaverseny új módszer szerint zajlott és beváltotta a hozzáfűzött reményeket. A 12 kutya közül a győztes Nagy Zsolt és kutyája Csipke (egy fiatal Labrador szuka) lett. Csipke tavaly kezdte a gombászást és blogközeli kutya :), ezúton is gratulálok Pezizának és Zsoltnak hozzá!
Nagyon gyorsan - kevesebb mint 1 óra alatt - lezajlott az egész verseny, ezért senkinek nem volt ideje megunni :)
Izgalmas is volt, hiszen a pályán lévő két kutya a legtöbb esetben csak szoros küzdelemmel tudta eldönteni a továbbjutást. Sajnos a sorsolás miatt rögtön az elején két nagyon jó kutya került szembe (Böbe és Gréti), de a verseny egésze összességében igazságos és érdekes is volt szerintem. Persze ez egy játék és ahogy néztem szerencsére nem is vette senki véresen komolyan, nem úgy mint az a múltkori emberke, akit egy macska kiállításon láttunk hisztizni és a zsűri elől sértődve színpadiasan sarkon fordulva hazamenni, csak mert nem az ő édibédi cicája nyert.
Az új versenymódinak egy komoly hátránya, hogy elég rugalmatlan a résztvevő kutyák létszámát illetően, most 12 kutyára készültünk fel és - szerencsére vagy nem :) - de túl sokan jelentkeztek. Ezért mi sem tudtunk sajnos Feri kutyával elindulni. Vigasztal a tudat, hogy a versenyen eldugott gombákat pénteken mi szedtük Ferivel és Mokkával, és legalább ezen az első párharcos kutyaversenyen bíróként tesztelhettük a versenyszabályzatot. Jó páran több kutyával is neveztek volna, azonban a verseny erre nem alkalmas, minden résztvevő kutyához külön ember szükségeltetik.
Idemásolom és vitára bocsátom az erre az alkalomra kitalált szabályzatot, ami egyébként szerintem nagyjából bevált. A verseny vitás helyzet nélkül zajlott le, minden forduló érvényes és eredményes volt, és az előzetes félelmekkel szemben, az egyszerre pályán lévő 2 kutya nem zavarta egymást és - azok a jellemzően karakán kan kutyák - "akik" nem tudtak a feladatra koncentrálni, ezt leginkább a pálya körül lévő kutyáknak és embereknek köszönhették, mintsem a másik versenyzőnek. Hiába, a kanok nem igazából erre a zsúfolt, ingergazdag küzdelmekre találták ki, jellemzően a hármas döntőbe most is csak szukák kerültek.
Képek a versenyről lesznek, mihelyt kapok :) és akkor a szabályzat:
Feltételek:
2 bíró (egyik az időt méri és a szabályok betartását figyeli a másik az eredményeket írja.)
12 versenyző kutya
1 ellenőrző kutya
10 pálya, 10x10 m szalaggal körülkerítve
9 pályán 5-5 gomba, egy pályán 7 gomba a döntőhöz. (a rejtéskor térkép készül).
6 selejtezőhöz a kutyák a verseny előtt pályát húznak.
Eredmények értékelése
A kutyáknak mind a 3 fordulóban 10 perc áll rendelkezésre hogy megtalálják a gombákat.
A versenynek vagy az idő lejárta, vagy a gombák 5:0, 4:1, 3:2, arányú megtalálása vagy a verseny mindkét versenyző általi feladása vethet véget.
A győzelemhez tehát legalább 3 gombát kell a győztesnek megtalálnia.
Az eredményhirdetéshez legalább 4 gombát kell a 2 kutyának összeszednie.
Ha a kutyák nem találnak meg 4 gombát az idő lejártáig, a versenyzők kérésére ellenőrző kutyát lehet hívni, aminek 5 perc áll rendelkezésére, hogy a hiányzó gombákat megtalálja. Ha az ellenőrző kutya segítségével 5 perc alatt nem jön össze a 4 darab megtalált gomba, akkor új pályán indulhat a 2 versenyző kutya.
10 perc letelte és 2:2 állásnál lehetőség van 3 perc hosszabbításra.
Ha nincs meg a győzelemhez szükséges eredmény: (5:0, 4:1, 4:0, 3:2, 3:1), egyik kutya sem jut tovább. Ha ez selejtezőben történik az elődöntőbeli ellenfél automatikusan nyer, ha elődöntőben történik a döntőben kevesebb kutya vesz részt.
A döntőben 7 db gomba van elrejtve, az győz, aki a legtöbb gombát szedi. Eredmény egyenlőség esetén (pl2:2:2, 3:3:1) az időeredmény számit.
Végül ami a tapasztalat alapján változhat:
-Pályánként 2-5 perc volt a szükséges idő, tehát a 10 perc limit soknak tűnik.
-Nem volt szükség ellenőrző kutyára sem a térképre, de ezek azért biztonságot adhatnak vitás helyzetben.
- 4 megtalált gomba után minden esetben befejeztük a párharcot
- döntetlennél hosszabbítás nem szükséges, helyette az nyer, aki az első gombát hamarabb megtalálja.
***
A rendezvény támogatói voltak:
Szent István Egyetem, Dunakanyar Szarvasgombász Egyesület, szarvasgomba.hu, Aranyszarvas Kft,
2009. március 18., szerda
idekucsmázik
Amíg a gombák erdőn-mezőn felnőnek a feladathoz, kedvcsinálónak néhány igen régi igazi kucsmagomba kép, meg egy inkább tartós, mint igazi:
2009. március 17., kedd
Gödöllői szarvasgombanapok
A Szent István Egyetem kollégiumában március 25.-én és 28.-án Gödöllői szarvasgombanapok!!! Az első nap előadások és kóstolok, a második nap kutyás verseny és bemutató lesz. Gyertek el minél többen, mindenkit szeretettel látnak a szervezők (SZIE, valamint a Dunakanyar Szarvasgombás Egyesület)
A DSZE tagokat valamint az érdeklődő kutyásokat arra kérjük a versennyel kapcsolatban, hogy jelezzék részvételi szándékuk Zagyva Imrének vagy Bagi Istvánnak. A kutyás versenyt ezúttal egy teljesen új módon rendezzük meg. A kutyák párokba sorsolva kieséses módszerrel juthatnak a selejtezőből az elődöntőbe, majd a döntőbe. A verseny célja most is a szórakozás és szórakoztatás lesz :-). Reméljük, hogy pergősebbnek, izgalmasabbnak találja majd mindenki ezt a próbaversenyt.
A rendezvény részletes programja:
SZIÉ-s SZARVASGOMBA NAPOK
2009. MÁRCIUS 25, 28.
Március 25, SZERDA, ELŐADÁSOK, KÓSTOLÓ
SZIE kollégium, C-hall, 17:00 órától kezdődően
Gógán Andrea: A szarvasgomba termesztése
Bagi István: Ehető fajok
Olivi Azeglio és Farkas Márta: Élőhelyek védelme
Zagyva Imre: A fajokról általában
Kerekasztal, élménybeszámoló, kóstolás
Március 28, SZOMBAT, KUTYÁS KERESŐVERSENY
10:00 óra: SZIE- D kollégium mögötti füves terület
Köszönjük a szervezőmunkát Ács Adélnak és Gogán Andreának.